Doktorand*innen

Name Country Institute Advisor PhD-Mentor Section Research Area
Markus Ahrens Germany BIGS, DM Jens Vygen C C3
Emad Alamoodi Yemen BIGS Jan Hasenauer E D3-5
Clelia Albrecht Germany INS, BIGS Marc Alexander Schweitzer E C1
Bertram Arnold Germany MPIM, BIGS Peter Teichner A3
Yanjia Bai China IAM, BIGS Anton Bovier Patrik Ferrari F B1
Nikolay Barashkov Germany IAM, BIGS Massimiliano Gubinelli Sergio Conti B B1
James Barker Australia INS, SCAI, BIGS Michael Griebel E B2
Thorsten Beckmann Germany MI, BIGS Daniel Huybrechts A A1
Tilman Bihler Germany DM, BIGS Jens Vygen Stephan Held C C3
Matthias Birner Germany INS, BIGS Marc Alexander Schweitzer E C1
Mathias Braun Germany IAM, BIGS Karl-Theodor Sturm Sergio Conti F
Daniel Brügmann Germany MPIM, BIGS Peter Teichner D A3
Dimitrije Cicmilovic Serbia MI, BIGS Herbert Koch Christoph Thiele B C4
Bastiaan Cnossen Netherlands MPIM, BIGS Carl-Friedrich Bödigheimer D A3
Siad Daboul Germany DM, BIGS Stephan Held C C3
Gael Diebou Cameroon MI, BIGS Herbert Koch B C4
Erika Dudkin Germany BIGS Jan Hasenauer E B1
Denis Düsseldorf Germany INS, BIGS Marc Alexander Schweitzer E C1
Silvia Ehrmann Germany INS, BIGS Marc Alexander Schweitzer E
Constantin Eichenberg Germany IAM, BIGS Barbara Niethammer Werner Ballmann B C1
Maximilian Fels Germany IAM, BIGS Anton Bovier Jochen Garcke F B1
Marco Fraccaroli Italy MI, BIGS Christoph Thiele Juan J. L. Velázquez B C4
Oliver Fürst Germany MI, BIGS Matthias Lesch B B3
Lucio Galeati Italy IAM, BIGS Massimiliano Gubinelli Stefan Müller F B1
Alessandro Giachetto Italy MPIM, BIGS Gaetan Borot D
Andreas Hehl Germany INS, BIGS Ira Neitzel E C1
Isabell Hellmann Germany MI, BIGS Daniel Huybrechts Catharina Stroppel D A1
Fabian Henneke Germany BIGS, MPIM Wolfgang Lück Sven Beuchler A3
Maximilian Hofmann Germany MI, BIGS Jan Schröer A A2
Fabian Hoppe Germany INS, BIGS Ira Neitzel E C1
David Francis Hornshaw Germany IAM, BIGS Karl-Theodor Sturm Matthias Lesch F
Nils Hornung Germany INS, BIGS Jochen Garcke E B2
Sergei Iakovenko Russian Federation MI, BIGS Peter Scholze Michael Rapoport A A1
Jonas Jansen Germany IAM, BIGS Juan J. L. Velázquez Margherita Disertori B C1
Pablo Jimenez_Recio Spain INS, BIGS, SCAI Marc Alexander Schweitzer P.D. Christian Rieger E C1
Jorge Andres Justiniano_Nava Bolivia INS, BIGS Martin Rumpf E
Christopher Kacwin Germany INS, BIGS Michael Griebel Jens Vygen E C4
Lory Kadiyan Lebanon MPIM, BIGS Christian Blohmann Siffert, Anna D
Thorben Kastenholz Germany MI, BIGS Ursula Hamenstädt Matthias Lesch D A3
Mikhail Kirilin Russia INS, BIGS Carsten Burstedde E C4
Benjamin Klotz Germany DM, BIGS Stefan Hougardy C C3
Danica Kosanovic Serbia MPIM, BIGS Peter Teichner Christian Blohmann D A3
Karina Kowalczyk Germany INS, BIGS Martin Rumpf E C4
Florian Kranhold Germany MI, BIGS Carl-Friedrich Bödigheimer Herbert Koch D
Florian Kreten Germany IAM, BIGS Anton Bovier Stephan Held F B1
Alexander Körschgen Germany MI, BIGS, MPIM Peter Teichner Peter Scholze D A3
Malte Mario Lackmann Germany MI, BIGS Wolfgang Lück Catharina Stroppel D A3
Mareike Lager Germany IAM, BIGS Margherita Disertori Sven Beuchler B C1
Luis Aniello La_Rocca Germany IAM, BIGS Anton Bovier Margherita Disertori F B1
Tobias Lenz Germany MI, BIGS, MPIM Stefan Schwede Peter Teichner D A1
Lisa Li Germany MI, BIGS Daniel Huybrechts A, D A1
Anna Logioti Greece IAM, BIGS Barbara Niethammer Sergio Conti B C1
Lucas Mann Germany MI, BIGS Peter Scholze A A1
Saeda Marello Italy IAM, BIGS Anton Bovier Margherita Disertori F B1
Roberto Esteban Maturana_Escobar Chile IAM, BIGS Margherita Disertori G C1
Simon Merkt Germany BIGS Jan Hasenauer E B1
Anna Mkrtchyan Russian Federation MI, BIGS Catharina Stroppel A2
Denis Nesterov Russian Federation MI, BIGS Georg Oberdieck
Tobias Olbrich Germany INS, BIGS Michael Griebel Marc Alexander Schweitzer E B2
Lisa Mai Onkes Germany MI, BIGS Herbert Koch Margherita Disertori B C4
Biagio Paparella Italy INS, BIGS Michael Griebel Massimiliano Gubinelli E C4
João Nuno Pereira_Lourenço Portugal MI, BIGS Peter Scholze Michael Rapoport A A1
Stefan Rabenstein Germany DM, BIGS Jens Vygen C C3
Elba Raimúndez_Álvarez Spain INS, BIGS Jan Hasenauer E
Marko Rajkovic Bosnia and Herzegovina INS, BIGS Martin Rumpf Juan J. L. Velázquez E B3
Johannes Rentrop Germany INS, BIGS Michael Griebel E B2
Johanna Richter Germany MI, BIGS Christoph Thiele B C4
Tilman Ritschl Germany MI, BIGS Herbert Koch B C4
Benjamin Marc Rockel Germany DM, BIGS Stephan Held C C3
Lennart Ronge Germany MI, BIGS Matthias Lesch B B3
Benjamin Ruppik Germany MPIM, BIGS Peter Teichner Wolfgang Lück D A3
Pietro Saccardi Italy DM, BIGS Jens Vygen Stephan Held C C3
Josua Sassen Germany INS, BIGS Martin Rumpf Daniel Huybrechts E B3
Stefan Schiffer Germany IAM, BIGS Stefan Müller Margherita Disertori B C1
Katharina Schuh Germany IAM, BIGS Andreas Eberle Margherita Disertori F B1
Florian Schweiger Germany IAM, BIGS Stefan Müller Herbert Koch B C1
Johannes Schäfer Germany MI, BIGS Ursula Hamenstädt Peter Teichner B, D A3
Jonathan Scott United Kingdom MI, BIGS Catharina Stroppel A A2
Ivo Slegers Netherlands MI, BIGS Ursula Hamenstädt Catharina Stroppel D A3
Michael Stahlhauer Germany MI, BIGS Stefan Schwede Daniel Huybrechts D A2
Luuk Stehouwer Netherlands MPIM, BIGS Peter Teichner D A3
Matthias Storzer Germany MPIM, BIGS Don Bernard Zagier A A1
Mattia Turra Italy IAM, BIGS Massimiliano Gubinelli Margherita Disertori F B1
Jakob Vanhoefer BIGS Jan Hasenauer E D3-5
Mauro Varesco Italy MI, BIGS Daniel Huybrechts D A1
Tashi Walde Italy MI, BIGS Catharina Stroppel Peter Koepke A A2
Campbell Wheeler Australia MPIM, BIGS Don Bernard Zagier A, D A1
Sa Wu Austria INS, BIGS Marc Alexander Schweitzer Tino Ullrich E C1
Immanuel Zachhuber Germany IAM, BIGS Massimiliano Gubinelli B, F B1
Xianghui Zhong China DM, BIGS Stefan Hougardy Matthias Erbar C C3
Yan-Ying Zhou China INS, BIGS Jochen Garcke E B2