Schedule
Schedule

Schedule

Date: August 24 - 26, 2021
Venue: Neues Hörsaalzentrum, Friedrich-Hirzebruch Allee 5, Bonn

General schedule

09:15 Opening
09:30 Lecture 1
10:20 Coffee break
11:00 Lecture 2
12:10 Lecture 3
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Lecture 4
15:50 Coffee break
16:30 Lecture 5
17:40 Informal Discussion / Reception
18:30 End

Tuesday, August 24

09:15 Opening, Lecture Room 2  
9:30 - 17:20 Parallel sessions  
  Session 1: Geometry of differential operators: from local to global properties
Chair: Herbert Koch, Lecture Room 5
09:30 Nicola Gigli (SISSA, Trieste): Synthetic and distributional approach to lower curvature bounds
10:20 Coffee break
11:00 Shaoming Guo (University of Wisconsin-Madison): A short proof of decoupling inequalities for moment curves
12:10 Angkana Rüland (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences, Leipzig): On some instability mechanisms in inverse problems
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Leonardo Tolomeo (Universität Bonn): Quasi-invariance and growth of Sobolev norms for Hamiltonian PDEs
15:50 Coffee break
16:30 Pavel Zorin-Kranich (Universität Bonn): Fourier decoupling
  Session 2: Structures and invariants in algebra and topology
Chair: Wolfgang Lück & Catharina Stroppel, Lecture Room 2
09:30 Arthur Bartels (Universität Münster): K-theory of Hecke algebras                                    
10:20 Coffee break
11:00 Arunima Ray (Max Planck Institute for Mathematics, Bonn): A surface embedding theorem
12:10 Thomas Nikolaus (Universität Münster): Cohomology of orthogonal and symplectic groups over the integers
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Clara Löh (Universität Regensburg): Computing bounded cohomology?
15:50 Coffee break
16:30 Paul Wedrich (Universität Bonn): A primer on topological representation theory
  Session 3: Stochastic market models and aggregation
Chair: Alois Kneip & Klaus Sandmann, Lecture Room 6
09:30 Dominik Liebl (Universität Bonn): Simultaneous inference for function-valued parameters
10:20 Coffee break
11:00 Alois Kneip (Universität Bonn): Superconsistent estimation of points of impact in non-parametric regression with functional predictors
12:10 Hans-Georg Müller (UC Davies): Regression Models for Distributional Data and Time Series
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Marina Khismatullina (Universität Bonn): Multiscale inference for nonparametric time trends
15:50 Coffee break
16:30 Alexander Mayer (Universität zu Köln): Estimation and inference in factor copula models with exogenous covariates
  Session 4: Algorithms, combinatorics, and complexity
Chair: Jens Vygen, Lecture Room 7
09:30 Heiko Röglin (Universität Bonn): Beyond Worst-Case Analysis                                        
10:20 Coffee break
11:00 Stephan Held (Universität Bonn): Mathematical Innovations in Computer Chip Design
12:10 Anne Driemel (Universität Bonn): Data structures for nearest neighbor searching under the Fréchet distance
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Jannis Blauth (Universität Bonn): Improving the Approximation Ratio for Capacitated Vehicle Routing
15:50 Coffee break
16:30 Meike Neuwohner (Universität Bonn): An Improved Approximation Algorithm for the Maximum Weight Independent Set Problem in d-Claw Free Graphs
17:40 Informal Discussion / Reception
18:30 End

Wednesday, August 25

9:30 - 17:20 Parallel sessions
  Session 5: Shape, pattern and partial differential equations
Chair: Stefan Müller & Martin Rumpf, Lecture Room 5
09:30 Thomas Pock (TU Graz): Learning with energy-based models                                   
10:20 Coffee break
11:00 Alessia Nota (University of L'Aquila): Homoenergetic solutions of the Boltzmann equation
12:10 Benedikt Wirth (Universität Münster): On optimal transport on networks and network optimization
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Alexander Effland (Universität Bonn): Convergence of the Time Discrete Metamorphosis Model on Hadamard Manifolds
15:50 Coffee break
16:30 Tim Laux (Universität Bonn): Weak-strong uniqueness for multiphase mean curvature flow
  Session 6: Analytic, algebraic, and combinatorial aspects of moduli theory
Chair: Daniel Huybrechts & Jan Schröer, Lecture Room 6
09:30 Tobias Dyckerhoff (Universität Hamburg)                                                                      
10:20 Coffee break
11:00 Michael Rapoport (Universität Bonn): On the singular nature of p-adic uniformization
12:10 Georg Oberdieck (Universität Bonn): Motivic decompositions of hyper-Kähler varieties
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Alexander Ivanov (Universität Bonn): Deligne--Lusztig theory: From finite to p-adic case
15:50 Coffee break
16:30 Gustavo Jasso (Universität Bonn): Homotopical algebra in exact infinity-categories
  Session 7: Mechanism design and game theory
Chair: Benny Moldovanu & Sven Rady, Lecture Room 7
09:30 Florian Brandl (Universität Bonn): A Natural Adaptive Process for Collective Decision-Making
11:00 Bettina Klaus (Lausanne)
12:10 Philipp Strack (Yale University): Monotone additve statistics
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Stefan Lauermann (Universität Bonn): Auctions with Frictions
15:50 Coffee break
16:30 Inga Deimen (University of Arizona)
17:40 Informal Discussion / Reception
18:30 End

Thursday, August 26

9:30 - 17:20 Parallel sessions
  Session 8: Mathematics of quantum physics
Chair: Albrecht Klemm & Matthias Lesch, Lecture Room 5
09:30 Adam Rennie (University of Wollongong): The topology of the bulk-boundary correspondence                                                                      
10:20 Coffee break
11:00 Francesca Arici (Universiteit Leiden): The role of Toeplitz extensions in mathematical physics
12:10 Walter van Suijlekom (Raboud University Nijmegen)
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Koen van den Dungen (Universität Bonn): Advances in unbounded KK-theory
15:50 Coffee break
16:30 Lennart Ronge (Universität Bonn): Hadamard coefficients for noncommutative geometry
  Session 9: Stochastics in discrete, singular, and infinite dimensional structures
Chair: Anton Bovier & Karl-Theodor Sturm, Lecture Room 6
09:30 Lisa Hartung (Universität Mainz)                                                                                       
10:20 Coffee break
11:00 Jan Maas (IST Austria)
12:10 Ngoc Tran (UT Austin): Does your problem have a tropical solution?
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Eva Kopfer (Universität Bonn)
15:50 Coffee break
16:30 Eveliina Peltola (Universität Bonn): On large deviations of SLEs, real rational functions, and zeta-regularized determinants of Laplacians
  Session 10: High-Dimensional problems and multi-scale methods
Chair: Michael Griebel, Lecture Room 7
09:30 Gitta Kutyniok (LMU München): The Impact of Artificial Intelligence on Parametric Partial Differential Equations                                                                                               
10:20 Coffee break
11:00 Yang Qi (INRIA Saclay /CMAP, École polytechnique): On best approximations of high-dimensional semialgebraic data sets
12:10 Marina Meila (University of Washington): Manifold coordinates with physical meaning via Riemannian geometry
13:00 - 15:00 Lunch break
15:00 Jochen Garcke (Universität Bonn / Fraunhofer SCAI): Machine Learning meets Numerical Simulation
15:50 Coffee break
16:30 Bastian Bohn (Fraunhofer SCAI): Least Squares and Sparse Grids - Error Bounds, Adaptivity and Beyond
17:40 Informal Discussion / Reception
18:30 End